Respuesta :
It will take 74.07 minutes, for a transformer to transfer 2.3 X 10^6 J of energy from a 120-V circuit to a 345-V circuit with a current of 1.5 A
What is power?
The rate of doing work is known as power. The Si unit of power is the watt.
Power =work/time
The mathematical expression for the power is as follows
P = VI
where P is the power
V is the voltage
I is current passing through the circuit
For a transformer to transfer 2.3 X 10^6 J of energy from a 120-V circuit to a 345-V circuit with a current of 1.5 A
Power on the delivery side of the transformer by using the above formula
P = VI
P= 345 V × 1.5 A
P= 517.5 watt
Power = electrical energy /time
517.5 watt = 2.3 X 10^6 J / time
time = 4444.44 seconds
=74.07 minutes
Learn more about power from here
https://brainly.com/question/3854047
#SPJ2