Respuesta :

Answer:

Net force = 320N

acceleration = 8 m/s^2

Explanation:

From the diagram, the two forces are moving in the same direction, hence;

Net force on the body will be the sum of the force;

Net Force on the body = 180N + 140N

Net Force on the body = 320N

Given

Mass of the body = 40kg'

Based on Newton's second law;

a = F/m

a = 320/40

a = 8m/s^2

Hence the acceleration of the body is 8m.s^2

ACCESS MORE
EDU ACCESS