Answer:22.36 m/s
Explanation:
Given
the diameter of loop d=50 m
the radius of loop r=25 m
At the top position, we can write,
weight and Normal reaction combination will provide the centripetal force i.e.
[tex]R+W=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]R=W\quad \quad [\text{apparent weight =Actual weight}][/tex]
[tex]2W=2mg=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]v=\sqrt{2gr}[/tex]
[tex]v=\sqrt{2\times 10\times 25}[/tex]
[tex]v=22.36\ m/s[/tex]