A music store buys instruments and then sells them for 30% more than they paid.
During a 20% off sale, the store offers a clarinet for $93.60.
How much did the store pay for the clarinet?

Respuesta :

93.60 * 20% = $112.32. Sale in store

112.32 * 30% = 33.69

112.32 - 33.69 = 78.63

The store pay for the clarinet is $78.63

Based on the current price of the clarinet and the various discounts and markups the amount the store paid for it was $117.

First find out the selling price of the clarinet:

= Discounted price / ( 1 - discount rate)

= 93.60 / ( 1 - 20%)

= $117

This selling price is 30% more than what the store paid so the price the store paid was:

= Selling price / ( 1 + rate of increase)

= 117 / ( 1 + 30%)

= $90

In conclusion, the amount the store paid was $90.

Find out more about mark ups at https://brainly.com/question/1153322.

ACCESS MORE
EDU ACCESS