adilene94 adilene94
  • 27-10-2016
  • Mathematics
contestada

micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?

Respuesta :

blockedt
blockedt blockedt
  • 27-10-2016
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook
Answer Link
isaias19
isaias19 isaias19
  • 27-10-2016
each book cost $3
22-1= 21 
21/7=3
3x7=21
 

Answer Link

Otras preguntas

Compare and contrast the physical descriptions of David and Goliath
Describe the role of enzymes regarding activation energy needed in a chemical reaction
how many moles of water are in 1.23 x 10 to the 18th power water molecules
Consider the table. Types of Bacteria Form Shape Associated disease Coccus X Strep throat Bacillus Rod shaped Y Spirillum Spiral Cholera Which best describes X
what is the first amniote ?
Which statement is true about the function f(x) = square root of x
Excerpted from "the highwayman" by Alfred Noyes The redcoat troops came marching - Marching - marching - King George's men came marching, up to the old inn-doo
What is the spinal cord?a) an area embedded deep in the brain.b) a thick bundle of nerves.c) a lobe in the cerebral cortex.d) an endocrine gland in the brain.Pl
Can someone please help
Which of the following sets of values is a soulution to the following system of liner expressions, 4x+y=24 x-y=-4 x=4, y=8 x=2, y=6 x=1, y=1 x=5,y=4 Please show