madi123456 madi123456
  • 26-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 843 units cost $16,421.40 to produce, how much does each unit cost to produce to the nearest cent?

Respuesta :

JordonYoung
JordonYoung JordonYoung
  • 26-10-2016
It costs 19.48, because $16,421.40 / 843 comes out to 19.479, and 19.479 rounds to 19.48. So the answer is B $19.48
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the cost of goods sold when beginning finished goods inventory equals $70,000, ending finished goods inventory is $85,000, and cost of goods manufactu
Liquid nitrogen has different properties from gaseous nitrogen. Is it a chemical change when liquid nitrogen warms to gaseous nitrogen?
Find the cost of3dozen notebooks if each notebook costs₹27.45
What message is diamond trying to convey with his focus on the conflict of the moriori people?
Which line from the text best illustrates the "inevitability" of the civil war? they must repeal their personal liberty laws and respect the dred scott decisio
Which is correct ????
Rachel was an 85 average after four test. what does she need to earn on the next test if she wants to raise her average to exactly 88?
Before mitosis begins, a cell makes a copy of all the DNA in each chromosome. What would go wrong if a cell did not make a second copy of all of its DNA before
What part of south america speaks portuguese and spanish?
Edwin Hubble categorized galaxies according to their "