Respuesta :

For 4a. Is 25 students 4b. She can pay 80$ for the bus and 35 students. I hope this answered your question!

Answer:

A. 25 students

B. Around $1.42 for each student and $100 for the bus OR $2 for each student and $80 for the bus.

Step-by-step explanation:

A. The bus already costs $100. If that's the case, then she'll have $50 left. If it's $2 per student, then that means she can do only 25 students.

B. If she wants to take 10 more students, then that would be 35 students in total. In order to fit her budget, she needs to make it so that she can take 35 students within $50. In another case though, she can still pay $2 per student, but lower the price of the bus,

I could be wrong, but I'm pretty sure this is it.

ACCESS MORE