Margo spends 0.25 of her paycheck on a new dress, One-eighth of her paycheck on shoes, and $24 on a birthday present. If she spent $60 altogether, how much was Margo’s paycheck?

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $96

Step-by-step explanation:

Margo's spending in terms of her paycheck (p) is described as ...

  dress + shoes + present = $60

  0.25p + (1/8)p + $24 = $60

  3/8p = $36 . . . . . . . . . . . . . . collect terms, subtract $24

  p = (8/3)($36) = $96 . . . . . . multiply by 8/3

Margo's paycheck was $96.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico