The Earth completes one revolution around the sun, and its average distance from to the sun during one revolution is 94.4 million miles. Assuming that Earth's orbit is a perfect circle with the sun at its center, calculate the magnitude of the Earth's average velocity (in m/s) over a period of one year.

Respuesta :

Answer:

4817 m/s

Explanation:

Velocity is the time rate of change of displacement. The S.I unit of velocity is m/s. Velocity is the ratio of displacement to time, it is given by the formula:

Velocity  = displacement / time

Average velocity is the ratio of the total distance travelled to the total time taken. It is given by the formula:

Average velocity = total distance travelled / total time taken

Given that the one revolution = 94.4 million miles, time taken = 1 year, hence:

1 mile = 1609.34 m

94.4 million miles = [tex]94.4 *10^6\ miles*\frac{1609.34\ m}{1\ mile} =1.5*10^{11}\ m[/tex]

1 year = 31536000 s

Therefore:

Average velocity = total distance travelled / total time taken

Average velocity = 1.5 * 10¹¹ m / 31536000 = 4817 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico