A compressor receives air at 290 K, 95 kPa and shaft work of 5.5 kW from a gasoline engine. It should deliver a mass flow rate of 0.01 kg/s air to a pipeline. Find the maximum possible exit pressure of the compressor.

Respuesta :

Answer:

P2 = 3.9 MPa

Explanation:

Given that

T₁ = 290 K

P₁ = 95 KPa

Power P = 5.5 KW

mass flow rate  = 0.01 kg/s

solution

with the help of table A5

here air specific heat and adiabatic exponent is

Cp = 1.004 kJ/kg K

and k = 1.4

so

work rate will be

W = m × Cp × (T2 - T1)              ..........................1

here T2 = W ÷ ( m × Cp) + T1    

so T2 = 5.5 ÷ ( 0.001 × 1.004 ) + 290

T2 = 838 k

so final pressure will be here

P2 = P1 × [tex](\frac{T2}{T1})^\frac{k}{k-1}[/tex]        ..............2

P2 = 95 × [tex](\frac{838}{290})^\frac{1.4}{1.4-1}[/tex]

P2 = 3.9 MPa

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico