Frizbo3
Frizbo3 Frizbo3
  • 26-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Respuesta :

Kyutiedask10
Kyutiedask10 Kyutiedask10
  • 26-10-2016
ok to get the answer you will have to divide 1.44 into 16 to see how ma cents does the ounce cost. when you do you wil get 0.09. This means that every ounce of the bottle of waters costs 0.09 cents

Hope this helped
Answer Link
kmanry84osb5q8
kmanry84osb5q8 kmanry84osb5q8
  • 09-08-2018

ounce of the bottle of waters costs 0.09 cents

Answer Link

Otras preguntas

Q. appleQ. apple products are...............other companies products. a. much more expensive than b. more expensive than c.much expensive as d.so much more ex
What are the five types of NGO?
13. A geostationary satellite for communications seems to be in a fixed spot above the equator because it has the same angular velocity as the earth. a) Show th
One new way Jackson campaigned for office was A. Paying people to vote for him B. Painting his name on wagons and driving around towns C. Holding rallies for co
Here is triangle ABD. Point C lies on BD. AD=13cm BC =8cm angle ADB=90 degrees angle CAD=20 degrees. Calculate the size of angle BAC. (ignore my scribbles)
How many solutions does the pair of equations y0 and y =- 5 have?
What is similar between state and federal government?
What are the goals of monetary policy quizlet?
What did William Wordsworth focus on?
Melissa is saving for a TV. She has saved $30 which is 1/4 of the money needed to purchase the TV. How much is the price of the TV?