A taxi company charges passengers $1.75 for a ride, no matter how long the ride is, and an additional $0.40 for each mile traveled. The rule c = 0.40m + 1.75 describes the relationship between the number of miles m and the total cost of the ride c. What is the charge for a 2.7-mile ride? $5.13 $2.15 $2.83 $1.08

Respuesta :

c=0.40(2.7)+1.75=$2.83 so $2.83 is the answer
1.75+(2.7*.4)=
1.75+1.08=
2.83
The answer is $2.83

ACCESS MORE
EDU ACCESS