Respuesta :
Answer:
$13764 ; $247752 ; $173426 ; $259740
Explanation:
1 white pine = 62 board feets
Density of white pine = 120 trees per acre
Wholesale price per board foot = $1.85
The value per acre of white pines
(Number of board foots per white pine) * (Number of white pines per acre) * (wholesale price per board foot)
(62 * 120 * $1.85) = $13,764
B.) Amount Realized on harvesting 18 acres
Value per acre * 18
$13764 * 18
= $247752
C.)
Amount charged by timber company = 30% of wholesale price
Total wholesale amount realized on 18 acre = $247752
Amount left after paying timber company :
$247752 - (0.3 * $247752)
= $173426.4
= $173426 (nearest dollar)
d.
Amount made now : = $247752
After 10 years :
The value per acre of white pines
(Number of board foots per white pine) * (Number of white pines per acre) * (wholesale price per board foot)
(127 * 120 * $1.85 * 18) = $507492
$507492 - $247752 = $259740
(a) The value will be "$13764".
(b) He take "$247752".
(c) Owner make "$173426".
(d) He make "$259740".
According to the question,
- 1 white pine = 62 boards fts
- White pine's density = 120 trees/acre
- Wholesale price = $1.85
(a)
The value per acres will be:
= [tex]Number \ of \ boards\times Number \ of \ white \ pines\times Wholesale price[/tex]
By substituting the values, we get
= [tex]62\times 120\times 1.85[/tex]
= [tex]13764[/tex] ($)
(b)
The realized amount will be:
= [tex]Value \ per \ acre\times 18[/tex]
= [tex]13764\times 18[/tex]
= [tex]247752[/tex] ($)
(c)
After paying timber company, left amount be:
= [tex]247752-(0.3\times 247752)[/tex]
= [tex]173426[/tex] ($)
(d)
The value after 10 years:
= [tex]No. \ of \ boards \ foots\times No. \ of \ white \ pipes\times Wholesale \ price[/tex]
= [tex]127\times 120\times 1.85\times 18[/tex]
= [tex]507492[/tex] ($)
then,
= [tex]507492-247752[/tex]
= [tex]259740[/tex] ($)
Thus the above approaches are correct.
Learn more about yields here:
https://brainly.com/question/18217857