alexis3347
alexis3347 alexis3347
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

The grocery store has a sale on canned tomatoes: 4 cans for $5.00. Find the unit rate (cost per can).​

Respuesta :

dontmindme3
dontmindme3 dontmindme3
  • 19-01-2021

Answer:

For every can, it would be $1.25.  1 can= $1.25

Step-by-step explanation:

For every 4 cans, it is $5, 4:5

if you divide both sides by 4. it would 1:1.25

So, for every can, it would be $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Violence has declined in north ireland because terrorist organizations:
what are the benefits of mitochondrial DNA and ribosomal RNA as molecular clocks
What is the experimental molar heat of combustion?
Homeostasis of blood pressure is maintained by which organ?
how did andrew jackson action contribute to the US gaining control of western florida
Read the excerpt from Poe???s "The Masque of the Red Death." But in the western or black chamber the effect of the fire-light that streamed upon the dark hangin
What political and economic challenges did the leading democracies face in the 1920s and 1930s?
at the beginning of the necklace what is mathilde like
How does a router handle a packet destined for a network that is not listed in the routing table?
Why are some samples stained before viewing them?