Respuesta :

Given:

A space shuttle can travel at 28968 km/h.

To find:

The distance it can cover in 8 hrs.

Solution:

We have,

Speed of space shuttle = 28968 km/h.

So,

Distance covered by the space shuttle in 1 hour = 28968 km/h.

Distance covered by the space shuttle in 8 hour = (28968 × 8) km

                                                                                 = 231744 km

Therefore, the distance it can cover in 8 hrs is 231744 km.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico