Respuesta :

Answer:

N688.97

Step-by-step explanation:

Percentage profit = [Selling price - Cost price/Cost price ]× 100

Percentage profit = 15%

Cost price = x = ??

Selling price = N690

Hence:

15% = (690 - x /x)× 100

0.15 = 100(690 - x)/x

Cross Multiply

0.15x = 69000 - 100x

Collect like terms

0.15x + 100x = 69000

100.15x = 69000

x = 69000/100.15

x = 688.96655017.

Approximately = 688.97

Therefore, the Cost price of the drone = x = N688.97

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico