rollerhockeystu8014 rollerhockeystu8014
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Miguel spends $35 a day for 5 days. He earns $21 a day for 5 days. Does Miguel end up with more or less money than he started with? By how much?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 21-01-2021

Answer:

$70

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

Miguel spends $35 a day for 5 days

in all he spends= 35*5=$175

He earns $21 a day for 5 days

in all he earns = 21*5= $105

Step two:

He will end up with less money

= 175-105

=$70

Answer Link

Otras preguntas

which is a theme of the passage​
I WILL MARK BRAINLIEST! Read Robert Frost's poem "Mending Wall" and write the first draft of an interpretive essay on the poem in 500-700 words.
Pls help- REEEEEEEE ;-; just please help me I have one more question left
The cell theory states that all cells...OCome from other cellsO GrowO Can moveO Are complicated​
8 cans of corn cost $16. What is the cost per can?
What is the bond length between to atoms? The distance between the outer electron shells of the atoms. The distance between two nuclei at the point of minimum
Read the excerpt from “All Summer in a Day” by Ray Bradbury. All day yesterday they had read in class about the sun. About how like a lemon it was, and how hot.
Maya has 120 caramel apples to sell. each caramel apple is covered with one topping. 1/5 of the caramel apples are covered with peanuts 13 are covered with choc
ILL GIVE BRAINIEST IF YOU ANSWER ASAP AND CORRECTLY!!!!
Pls hurry I’m being timed