A block of material has a volume of 2 mº. It has a mass of 1 x 104 kg. Calculate the density of the materia
sample and express your results in g/cm with appropriate scientific notation.

Respuesta :

Neetoo

Answer:

d = 0.5×10¹g/cm³

Explanation:

Given data:

Volume of material = 2 m³

Mass of material = 1×10⁴ Kg

Density of material = ?

Density:

Density is equal to the mass of substance divided by its volume.

Formula

d = m/v

Solution:

Volume of material = 2 m³

1 m³ = 1000000 cm³

2 ×10⁶cm³

Mass of material = 1×10⁴ Kg

1 Kg = 1000 g

1×10⁷ g

by putting values into density formula

d = 1×10⁷ g/2 ×10⁶cm³

d = 0.5×10⁷⁻⁶ g/cm³

d = 0.5×10¹g/cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico