pls explain why

two cars start a trip of 200 km at the same time. the first car travels at 90 km/h and the second at 110 km/h. how much more time in minutes does it take for the slower car to reach its destination?

Respuesta :

Answer:

The slower car takes 24 more minutes to reach its destination.

Explanation:

Constant speed motion

An object moves at constant speed if the ratio of the distance traveled by the time taken is constant.

Expressed in a simple equation, we have:

[tex]\displaystyle v=\frac{d}{t}[/tex]

Where  

v = Speed of the object

d = Distance traveled

t = Time taken to travel d.

From the equation above, we can solve for d:

d = v . t

And we can also solve it for t:

[tex]\displaystyle t=\frac{d}{v}[/tex]

Two cars move at different speeds and must travel a distance of d=110 km. The first car travels at v=90km/h. It takes a time of:

[tex]\displaystyle t_1=\frac{200}{90}=2.22\ h[/tex]

Converting to minutes:

[tex]t_1=2.22*60= 133\ min[/tex]

The second car travels at v=110km/h. It takes a time of:

[tex]\displaystyle t_2=\frac{200}{110}=1.82\ h[/tex]

Converting to minutes:

[tex]t_2=1.82*60= 109\ min[/tex]

The slower car takes 133 - 109 = 24 more minutes to reach its destination.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico