Respuesta :

Answer:

0.069 M

Explanation:

Equation of the reaction:

H₂SO₄(aq) + 2NaOH(aq) ⇒ Na₂SO₄(aq)+2H₂O(l)

From the equation above, 2 mole of NaOH is required to  reach equivalent point with 1 mole of H₂SO₄.

n'CV = nC'V' ........................ Equation 1

Where n and n' = are number of moles of acid and base respectively, C and C' = are molarities of acid and base respectively, V and V' are volumes of acid and base respectively.

make C the subject of the equation

C = nC'V'/n'V.............................. Equation 2

Given: n = 1, n' = 2, C' = 0.11 M, V = 25 mL, V' = 31.43 mL

Substitute into equation 2

C = (1×0.11×31.43)/(25×2)

C = 0.069 M.

Hence the molarity of H₂SO₄ is 0.069 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS