Jack and Jill exercise in a 25.0 m long swimming pool. Jack swims 9 lengths of the pool in 155.5 s (2 min and 35.5 s) , whereas Jill, the faster swimmer, covers 10 lengths in the same time interval. Find the average velocity and average speed of each swimmer.

Respuesta :

Answer:

Jack:

Average velocity: [tex]\vec v_{avg, Ja} = +0.161\,\frac{m}{s}[/tex], Average speed: [tex]v_{avg,Ja} = 1.447\,\frac{m}{s}[/tex]

Jill:

Average velocity: [tex]\vec v_{avg, Ji} = 0\,\frac{m}{s}[/tex], Average speed: [tex]v_{avg,Ja} = 1.608\,\frac{m}{s}[/tex]

Explanation:

We assume that each swimmer returns to the point of the departure each two lengths of the pool.

The average velocity is defined by the following definition:

[tex]\vec v_{avg} = \frac{1}{\Delta t} \cdot \Sigma_{i=1}^{n} \vec r_{i}[/tex] (1)

Where:

[tex]\Delta t[/tex] - Total time, measured in seconds.

[tex]\vec r_{i}[/tex] - i-th Relative vector position, measured in meters.

[tex]n[/tex] - Number of lengths done by the swimmer.

And the average speed is represented by the following formula:

[tex]v_{avg} = \frac{1}{\Delta t} \cdot \|\vec r_{i}\|[/tex] (2)

Where [tex]\|\vec r_{i}\|[/tex] is the norm of the i-th relative vector position, measured in meters.

Now, we proceed to calculate both values for both swimmers:

Jack - Average velocity ([tex]\Delta t = 155.5\,s[/tex], [tex]\vec r_{1} = \vec r_{3} = \vec r_{5} = \vec r_{7} = \vec r_{9} = +25\,m[/tex], [tex]\vec r_{2} = \vec r_{4} = \vec r_{6} = \vec r_{8} = -25\,m[/tex])

[tex]\vec v_{avg,Ja} = \frac{5\cdot (25\,m)+4\cdot (-25\,m)}{155.5\,s}[/tex]

[tex]\vec v_{avg, Ja} = +0.161\,\frac{m}{s}[/tex]

Jack - Average speed ([tex]\Delta t = 155.5\,s[/tex], [tex]\|\vec r_{i}\| = 25\,m[/tex], [tex]n = 9[/tex])

[tex]v_{avg,Ja} = \frac{9\cdot (25\,m)}{155.5\,s}[/tex]

[tex]v_{avg,Ja} = 1.447\,\frac{m}{s}[/tex]

Jill - Average velocity ([tex]\Delta t = 155.5\,s[/tex], [tex]\vec r_{1} = \vec r_{3} = \vec r_{5} = \vec r_{7} = \vec r_{9} = +25\,m[/tex], [tex]\vec r_{2} = \vec r_{4} = \vec r_{6} = \vec r_{8} = \vec r_{10} = -25\,m[/tex])

[tex]\vec v_{avg,Ji} = \frac{5\cdot (25\,m)+5\cdot (-25\,m)}{155.5\,s}[/tex]

[tex]\vec v_{avg, Ji} = 0\,\frac{m}{s}[/tex]

Jill - Average speed ([tex]\Delta t = 155.5\,s[/tex], [tex]\|\vec r_{i}\| = 25\,m[/tex], [tex]n = 10[/tex])

[tex]v_{avg,Ji} = \frac{10\cdot (25\,m)}{155.5\,s}[/tex]

[tex]v_{avg,Ja} = 1.608\,\frac{m}{s}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico