Given,
Mass of air, m = 36 g
The density of air, d = 0.0012 g/mL
To find,
The volume of air.
Solution,
Density is defined as the mass of an object per unit volume. It can be given by the formula as follows :
[tex]d=\dfrac{m}{V}\\\\V=\dfrac{m}{d}\\\\V=\dfrac{36\ g}{0.0012\ g/mL}\\\\V=30000\ mL[/tex]
So, the volume of the air is 30000 mL.