The length of a rectangle is 3 meters less than twice its width. Equation: 2w - 3 = l. The length of the rectangle is 11 meters. What is the width of the rectangle?

Respuesta :

Answer: 7

Step-by-step explanation:

L = 2W - 3

b) L = 11,

11 = 2W - 3

11 + 3 = 2W

14 = 2W

7 = W

I’m pretty sure the answer is 7 :) hope it’s right, and I hope you’ll have a nice day
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico