Answer:
$0.20
Explanation:
Predetermined overhead rate = Estimated manufacturing overhead / Machine hours = 150000/3000 = 50
Applied overhead = Machine hours worked * Predetermined overhead rate = 180 * $50 = 9000
Direct material $1,500 (3,000*0.50)
Direct labor $6,000 (400 hours*$15)
Manufacturing overhead $9000
Total cost $16,500
Number of units = 82500 candy bars
So, the Unit cost = Total cost / Number of units = $16,500/82,500 units = 0.20
So, the cost of one bar is $0.20