Annie113 Annie113
  • 26-10-2016
  • Mathematics
contestada

4 glue sticks cost $7.76 what equation would help determine the cost of 13 glue sticks

Respuesta :

isimpkins202
isimpkins202 isimpkins202
  • 26-10-2016
7.76/4 = 1.94x13=25.22
Answer Link
mikearnold1593
mikearnold1593 mikearnold1593
  • 26-10-2016
y=1.94x

x - the number of glue sticks
y - total cost

Divide 7.76 by 4 to get the cost of one glue stick. Now that you have the equation just substitute 13 into the variable x and evaluate. The answer is $25.22
Answer Link

Otras preguntas

What' is the fourth letter in the alphabet
the product of my number and twice my number is 128. what is half my number
If 12% is 36 then what is 100%
a decmal equasion with the product of 3.15 with out useing 1 as a factor
did Britain and its allies go to war with sweden
Which is a goal of socialists, but not those who support capitalism with regulations? A. government control of religion B. total free-market economy C. o
What were the causes of the Arab Spring movement? Check all that apply.
is the gcf os a pair of numbers ever greater than both numbers ? explain with an example.
what is 221 divided by 82,889
The weakness of the Articles of Confederation led to the Critical Period. Which of the following was part of the Critical Period? a. States fought amongst each