reeses01 reeses01
  • 26-10-2016
  • Mathematics
contestada

a package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle

Respuesta :

Adrianadiaz123
Adrianadiaz123 Adrianadiaz123
  • 26-10-2016
$1.32 per bottle because you would divide $5.28 into 4 and get $1.32
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-10-2016
5.28 divided by 4 because it was a package of 4.


5.28/4=1.32         $ 1.32 is cost per bottle
Answer Link

Otras preguntas

Use square roots to solve the equation x^2 = -64 over the complex numbers.
How many 90 degree angles does it take to make a full turn
Which word best describes blending two styles of music together to make something new
It takes 52 minutes for 5 people to paint 5 walls. How many minutes does it take 20 people to paint 20 walls?
[x-(3-5i)][x-(3+5i)]
how was the Mayan empire different from the roman empire in terms of kingdoms/empires
find the length of x
A person is standing upon the ground. Indentify the forces?
Read the article and tell me what would be the right answer. Think about the Article. Which must have taken place first? Hint A) People started speaking Iceland
Where in the atmosphere do you find smog?