shamiya2006 shamiya2006
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsey can buy 2 pounds of apples for 7 dollars

Respuesta :

jadaconnell
jadaconnell jadaconnell
  • 04-01-2021

Answer:

each pound cost 3.5 dollars

Step-by-step explanation:

7/2

Answer Link
jhfuig jhfuig
  • 04-01-2021

Answer: each pound is 3.50 dollars

Step-by-step explanation: 7.00 divided by 2 is 3.50 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What do boys like the most about girls
Read the excerpt from Sir Gawain and the Green Knight, and complete the paragraph that follows. But finding none that would carp with him, he exclaims, "What! i
A gym has 200 members who pay $30 per month for unlimited use of the gym’s equipment. A survey of the members indicates that for each $5 increase in the monthly
A school districts property tax rate rises from 2.5% to 2.7% to cover a $300,000 budget deficit. What is the value of the property in the school district to th
Patients may want a quick, miracle diet. Fad diets are very popular with social media streaming, such as the Atkins Diet, the South Beach Diet, the Fast Metabol
Rectangle ABCD with height h and width w is rotated 360° about segment ADAD. Which choice gives the solid formed and its surface area?
What property is an acid-base indicator used to measure
Give two geographic reasons why cities grew up on rivers??
The local school sponsored a mini-marathon and supplied 84 gallons of water per hour for the runners. What is the amount of water in quarts per hour? Note: Ther
xavier spent $2.04 on a dozen eggs find the unit rate