aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Please help ASAP don’t mind the scribbles
Many white southerners felt that federal action in desegregating Little Rock Central High School was similar to action taken during
What was the purpose of the Coercive Acts?
8-102. The graph at right represents this situation: Cara jogs every morning, and after 30 minutes, she has run 3.5 miles. a. How is Cara's speed represented on
Metamorphosis by Frank Kafka One morning, when Gregor Samsa woke from troubled dreams, he found himself transformed in his bed into a horrible vermin. He lay on
Describe the role of the following in maintaining a constant body temperature in humans
Which factor created a risk of a war between the Allies and the Soviet Union?
The DNA sequence of the West Indian Ocean coelacanth is closest to which species
A number cube with faces numbered 1 through 6 is rolled and a coin is tossed. What is the probability that the number cube will show a number greater than 4 and
Please help me guys as fast as possible I BEG YOU, thanks! vector u=-5,-7, v 6,- 2 and w -11,4