Given:
All the edges of a cube are expanding at a rate of 4 in. per second.
To find:
The rate of change in volume when each edge is 10 in. long.
Solution:
Let a be the edge of the cube.
According to the question, we get
[tex]\dfrac{da}{dt}=4\text{ in./sec}[/tex]
[tex]a=10\text{ in.}[/tex]
We know that, volume of a cube is
[tex]V=a^3[/tex]
Differentiate with respect to t.
[tex]\dfrac{dV}{dt}=\dfrac{d}{dt}a^3[/tex]
[tex]\dfrac{dV}{dt}=(3a^2)\times \dfrac{da}{dt}[/tex]
Putting the given values, we get
[tex]\dfrac{dV}{dt}=(3(10)^2)\times 4[/tex]
[tex]\dfrac{dV}{dt}=3(100)\times 4[/tex]
[tex]\dfrac{dV}{dt}=300\times 4[/tex]
[tex]\dfrac{dV}{dt}=1200\text{ in}^3\text{/sec}[/tex]
Therefore, the rate of change in volume 1200 cubic inches per second.