Yesterday morning Marcia walked from home 3km towards school plus half the distance to her school. At the end of the walk she arrived at school. How far is the school from her home?

Respuesta :

Answer:

the distance from her home to school is 4.5 km

Step-by-step explanation:

The computation of the distance from her home to school is as follows:

Given that

Walked from home towards school is 3km

And, add half distance to her school i.e.

= 3km + half of 3km

= 3km + 1.5km

= 4.5km

So, the distance from her home to school is 4.5 km

The same is to be considered

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico