An electromagnetic wave of wavelength 435 nm is traveling in vacuum in the —z direction. The electric field has an amplitude of 2.70 x 10^-3 V/m and is parallel to the x axis. What are the frequency and the magnetic-field amplitude of this wave? In calculating the amplitude of the magnetic field, you divide the electric-field amplitude by the speed of light, which requires you to convert some units. Which of the following is equivalent to 1 T?

a. 1 (N/A.m)
b. 1 (N/c.m)
c. 1 (N.s/C.m)
d. 1 (V.s/m^2)

Respuesta :

Answer:

a) 6.9*10^14 Hz

b) 9*10^-12 T

Explanation:

From the question, we know that

435 nm is given as the wavelength of the wave, at the same time, we also know that the amplitude of the electric field, E(max) has been given to be 2.7*10^-3 V/m

a)

To find the frequency of the wave, we would be applying this formula

c = fλ, where c = speed of light

f = c/λ

f = 3*10^8 / 435*10^-9

f = 6.90*10^14 Hz

b) again, to find the amplitude of the magnetic field, we would use this relation

E(max) = B(max) * c, magnetic field amplitude, B(max) =

B(max) = E(max)/c

B(max) = 2.7*10^-3 / 3*10^8

B(max) = 9*10^-12 T

c) and lastly,

1T = 1 (V.s/m^2)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico