vabebaw
contestada

the surface "s" area of a sphere of radius " r" is given by the formula of s= 4πr^2
find;
1, the surface area of a sphere whose radius is 5 cm
2,the radius of a sphere whose surface area is 23716/81​

Respuesta :

Answer:

As below

Step-by-step explanation:

1)    4*pi*[tex]5^{2}[/tex]= 314.159 [tex]cm^{2}[/tex]

2)    s = 4 * pi *[tex]r^{2}[/tex]

[tex]\sqrt{s / (4*pi)}[/tex] =r

[tex]\sqrt{(23716/81)/ (4 * pi)}[/tex] = r

15.1643... = r   :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico