Respuesta :

Answer:

[tex]\boxed {\boxed {\sf 20 \ Hz}}[/tex]

Explanation:

The frequency of a wave can be found using the following formula.

[tex]f=\frac{v}{\lambda}[/tex]

where f is the frequency, v is the velocity/wave speed, and λ is the wavelength.

The wavelength is 10 meters and the velocity is 200 meters per second.

  • 1 m/s can also be written as 1 m*s^-1

Therefore:

[tex]v= 200 \ m*s^{-1} \\\lambda = 10 \ m[/tex]

Substitute the values into the formula.

[tex]f=\frac{200 \ m*s^{-1}}{10 \ m}[/tex]

Divide and note that the meters (m) will cancel each other out.

[tex]f=\frac{200 \ s^{-1}}{10 \ }[/tex]

[tex]f=20 \ s^{-1}[/tex]

  • 1 s^-1 is equal to Hertz
  • Therefore, our answer of 20 s^-1 is equal to 20 Hz

[tex]f= 20 \ Hz[/tex]

The frequency of the wave is 20 Hertz

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico