Will give brainliest!
The following reaction shows calcium chloride reacting with silver nitrate.
CaCl2 + 2AgNO3 → 2AgCl + Ca(NO3)2
How many grams of AgCl are produced from 30.0 grams of CaCl2?
(Molar mass of Ca = 40.078 g/mol, Cl = 35.453 g/mol, O = 15.999 g/mol, Ag = 107.868 g/mol, N = 14.007 g/mol)
A. 19.4 grams
B. 38.8 grams
C. 58.2 grams
D. 77.5 grams

Respuesta :

Explanation:

Molar mass of CaCl2 = 110.98g/mol

Moles of CaCl2 = 30.0 / 110.98 = 0.270mol

Moles of AgCl = 0.270mol * 2 = 0.540mol

Mass of AgCl = 0.540mol * (143.32g/mol) = 77.39g.

Answer:

77.5

Explanation:

You gotta round.

Hope this helps :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico