A parachutist of mass 56.0 kg jumps out of a balloon at a height of 1400 m and lands on the ground with a speed of 5.10 m/s. How much energy was lost to air friction during this jump

Respuesta :

Answer:

769,048.28Joules

Explanation:

A parachutist of mass 56.0 kg jumps out of a balloon at a height of 1400 m and lands on the ground with a speed of 5.10 m/s. How much energy was lost to air friction during this bump

The energy lost due to friction is expressed using the formula;

Energy lost  = Potential Energy + Kinetic Energy

Energy lost  = mgh + 1/2mv²

m is the mass

g is the acceleration due to gravity

h is the height

v is the speed

Substitute the given values into the formula;

Energy lost  = 56(9.8)(1400) + 1/2(56)(5.10)²

Energy lost  = 768,320 + 728.28

Energy lost  = 769,048.28Joules

Hence the amount of energy that was lost to air friction during this jump is 769,048.28Joules

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico