1. While riding a chairlift, a 55-kg skier is raised a vertical distance of 370 m. What is the total change in the skier's gravitational potential energy

Respuesta :

Answer:

199,430Joules

Explanation:

Gravitational potential energy is the energy possessed by a falling object due to virtue of its position.

gravitational potential energy = mass * acceleration due to gravity * height

gravitational potential energy = 55 * 9.8 * 370

gravitational potential energy = 539 * 370

gravitational potential energy = 199,430

Hence the total change in the skier's gravitational potential energy is 199,430Joules

ANSWER:

99,430 Joules (in multiple choice question sometimes appear as 200,000J)

Explanation:

Gravitational potential energy is the energy possessed by a falling object due to virtue of its position.

gravitational potential energy = mass * acceleration due to gravity * height

gravitational potential energy = 55 * 9.8 * 370

gravitational potential energy = 539 * 370

gravitational potential energy = 199,430

Hence the total change in the skier's gravitational potential energy is 199,430 Joules (or 200,00J)

please heart!VVV          or stars :D vvv

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico