Question 2: 5 pts
A machine costs $50,000. Its value depreciates by 15% after each year. Identify the graph of the sequence and
the correct description of its pattern. Then identify the value of the equipment at the end of 8 years.

Respuesta :

Answer:

The value is decreasing by $7500 each year

At the end of 8 years, the equipments value is -$10000

Step-by-step explanation:

15% of 50000 is 50000*15/100=7500

To find the end of 8 years, you subtract the sum of 7500*8 from 50000

7500*8=60000

50000-60000=-10000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico