Respuesta :
Answer:
a
The decision rule is
Reject the null hypothesis
The conclusion is
There is sufficient evidence to show that there is a difference between the performances of these two models
b
The 95% confidence interval is [tex] 0.224 < \mu_1 - \mu_2 < 2.776 [/tex]
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The sample size is n = 36
The first sample mean is [tex]\= x_1 = 11.4[/tex]
The first standard deviation is [tex]s_1 = 2.5[/tex]
The second sample mean is [tex]\= x_2 = 9.9[/tex]
The second standard deviation is [tex]s_2 = 3.0[/tex]
The level of significance is [tex]\alpha = 0.05[/tex]
The null hypothesis is [tex]H_o : \mu_1 - \mu_2 = 0[/tex]
The alternative hypothesis is [tex]H_a : \mu_1 - \mu_2 \ne 0[/tex]
Generally the test statistics is mathematically represented as
[tex]z = \frac{ (\= x_1 - \= x_2 ) - (\mu_1 - \mu_2 ) }{ \sqrt{ \frac{s_1^2 }{n} + \frac{s_2^2 }{ n} } }[/tex]
=> [tex]z = \frac{ ( 11.4 - 9.9) - 0 }{ \sqrt{ \frac{2.5^2 }{36} + \frac{ 3^2 }{36 } } }[/tex]
=> [tex]z = 2.3[/tex]
From the z table the area under the normal curve to the left corresponding to 2.3 is
[tex]P( Z > 2.3 ) = 0.010724[/tex]
Generally the p-value is mathematically represented as
[tex]p-value = 2 * P( Z > 2.3 )[/tex]
=> [tex]p-value = 2 * 0.010724[/tex]
=> [tex]p-value = 0.02[/tex]
From the value obtained we see that [tex]p-value < \alpha[/tex] hence
The decision rule is
Reject the null hypothesis
The conclusion is
There is sufficient evidence to show that there is a difference between the performances of these two models
Considering question b
From the question we are told the confidence level is 95% , hence the level of significance is
[tex]\alpha = (100 - 95 ) \%[/tex]
=> [tex]\alpha = 0.05[/tex]
Generally from the normal distribution table the critical value of [tex]\frac{\alpha }{2}[/tex] is
[tex]Z_{\frac{\alpha }{2} } = 1.96[/tex]
Generally the margin of error is mathematically represented as
[tex]E = Z_{\frac{\alpha }{2} } * \sqrt{ \frac{s_1^2 }{n } + \frac{s_2^2}{n}} [/tex]
=> [tex]E = 1.96 * \sqrt{ \frac{2.5^2 }{ 36 } + \frac{ 3^2}{36}} [/tex]
=> [tex]E = 1.276 [/tex]
Generally 95% confidence interval is mathematically represented as
[tex]( \= x_1 - \= x_2) -E < \mu_1 - \mu_2 < ( \= x_1 - \= x_2) + E [/tex]
=> [tex]( 11.4 - 9.9 ) -1.276 < \mu_1 - \mu_2 < ( 11.4 - 9.9 ) + 1.276 [/tex]
=> [tex] 0.224 < \mu_1 - \mu_2 < 2.776 [/tex]