Step-by-step explanation:
A weather balloon is released and rises vertically such that its distance s (t) above the ground during the first 10 sec of flight is given by :
[tex]s(t)=6+2t+t^2[/tex] ...(1)
(a) We need to find velocity at t = 4 seconds
Differentiate equation (1) wrt t.
[tex]v=\dfrac{ds}{dt}\\\\v=\dfrac{d(6+2t+t^2)}{dt}\\\\v=2+2t[/tex]
At t = 4 seconds,
[tex]v=2+2(4)\\\\=10\ ft/s[/tex]
At t = 4 seconds, the velocity is 10 ft/s.
(b) When the balloon is 50 feet above the ground,
[tex]6+2t+t^2=50[/tex]
We need to find t.
[tex]6+2t+t^2=50\\\\t^2+2t-50+6=0\\\\t^2+2t-44=0[/tex]
It is a quadratic equation,
t = 5.708 and t = -7.708
Neglecting negative time, the instant time is 5.708 seconds.