Respuesta :

Neetoo

Answer:

Mass = 83.33 g

Explanation:

Given data:

Number of atoms of neon = 2.486×10²⁴

Mass of neon = ?

Solution:

Avogadro number:

The given problem will solve by using Avogadro number.

It is the number of atoms , ions and molecules in one gram atom of element, one gram molecules of compound and one gram ions of a substance.  The number 6.022 × 10²³ is called Avogadro number.

1 mole = 6.022 × 10²³ atoms

2.486×10²⁴ × 1 mol / 6.022 × 10²³ atoms

0.413×10¹ mol

4.13 mol

Mass of neon:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 4.13 mol × 20.18 g/mol

Mass = 83.33 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS