contestada

A waterbed has a force of 1300N on the floor. It exerts 347 Pa of pressure. What is the area of the waterbed?

Respuesta :

Answer:

Pressure = Force/Area

347 = 1300/Area

Area = 1300/347

area= 3.47m2

Answer:

I hope the above pic will help you

I will always help you understanding your assingments have a great day

#Captainpower

Ver imagen Аноним
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico