Answer:
At 3.44 seconds, the penny is at a height of 300 meters above the ground.
Step-by-step explanation:
Basically, we have to solve an equation here:
[tex]-4.9t^{2} + 358 = 300[/tex]
Hence,
[tex]-4.9t^{2} = 300 - 358[/tex]
[tex]t^{2} = \frac{-58}{-4.9}[/tex]
[tex]t = 3.44[/tex]
Hence, at 3.44 seconds, the penny is at a height of 300 meters above the ground.
Hope this helped!