Spencer randomly samples the out-of-state tuition and fees for 25 public universities and found a mean of $21,032 with a standard deviation of $2,494. Using the alternative hypothesis that µ < $21,706, Spencer found a z test statistic of -1.35.

Given the data provided, what is the p-value of the z-test statistic?

Respuesta :

Answer: 0.0885

Step-by-step explanation:

To find :  p-value of the z-test statistic.

p-value of the z-statistic depends on the alternative hypothesis.

Here , Alternative hypothesis :  µ < $21,706 , which is a left tailed hypothesis.

So we will check the area to the left side of the z-statistic.

Since z= -1.35

P(Z<z) =P(Z<-1.35)= 1- P(Z<1.35)

= 1- 0.9115

= 0.0885

Hence, the required p-value = 0.0885

Answer:

0.0885

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico