Respuesta :

Answer:

₹ 12000 .

Step-by-step explanation:

It is given that,

The ratio of income Mr. John to his expenditure is 8 : 7

Expenditure = ₹ 1,26,000

Let the income is 8x and expenditure is 7x.

ATQ,

7x = 1,26,000

x = ₹ 18000

Yearly income = 8x

= 8(18000 )

= ₹ 144000

Monthly income,

[tex]M=\dfrac{144000}{12}\\\\=12000[/tex]

Hence, his monthly income is ₹ 12000 .

ACCESS MORE
EDU ACCESS