contestada

An Olympic diver is on a diving platform 5.40 m above the water. To start her dive, she runs off of the platform with a speed of 1.17 m/s in the horizontal direction. What is the diver's speed, in m/s, just before she enters the water

Respuesta :

Answer:

10.36m/s

Explanation:

From the question we are given;

Distance S = 5.40m

Initial velocity v= 1.17m/s

Required

Final velocity of the diver

Using the equation of motion

v² = u²+2gS

v²= 1.17²+2(9.8)(5.40)

v² = 1.3689+105.84

v² = 107.2089

v = √107.2089

v= 10.36m/s

Hence the required velocity is 10.36m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS