Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Using the tangent ratio in the lower right triangle.

tan25° = [tex]\frac{opposite}{adjacent}[/tex] = [tex]\frac{h_{1} }{300}[/tex] ( multiply both sides by 300 )

300 × tan25° = h₁ , then

h₁ ≈ 140 m ( to the nearest metre )

Using the tangent ratio in the outer right triangle

tan60° = [tex]\frac{opposite}{adjacent}[/tex] = [tex]\frac{h_{1}+h_{2} }{300}[/tex] ( multiply both sides by 300 )

300 × tan60° = h₁ + h₂ ≈ 520 m ( to the nearest metre )

Thus

h₁ + h₂ = 520

140 + h₂ = 520 ( subtract 140 from both sides )

h₂ = 380 m

In conclusion

h₁ = 140 m and h₂ = 380 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico