Answer:
The time period was of 5 years.
Step-by-step explanation:
The formula to compute the simple interest is:
[tex]SI=\frac{P\times r\times t}{100}[/tex]
The information provided is as follows:
[tex]P_{1}=5000\\\\r_{1}=10\%\\\\P_{2}=6000\\\\r_{2}=10\%\\\\SI_{1}=S_{2}-500[/tex]
The time period is same for both the amounts.
Compute the time t as follows:
[tex]SI_{1}=SI_{2}-500[/tex]
[tex]SI_{2}-SI_{1}=500[/tex]
[tex]\frac{P_{1}\times r_{1}\times t}{100}-\frac{P_{2}\times r_{2}\times t}{100}=500[/tex]
[tex]\frac{6000\times 10\times t}{100}-\frac{5000\times 10\times t}{100}=500\\\\[/tex]
[tex]600t-500t=500\\\\[/tex]
[tex]100t=500\\[/tex]
[tex]t=5\ \text{years}[/tex]
Thus, the time period was of 5 years.