juman13
contestada

A car accelerates uniformly from rest to speed 6.6 m/s in 6.5 s .Find the distance the car travel during this time .​

Respuesta :

Answer:

The distance the car traveled is 21.45 m

Explanation:

Motion With Constant Acceleration

It occurs when an object changes its velocity at the same rate thus the acceleration is constant.

The relation between the initial and final speeds is:

[tex]v_f=v_o+at\qquad\qquad [1][/tex]

Where:

a   = acceleration

vo = initial speed

vf  = final speed

t    = time

The distance traveled by the object is given by:

[tex]\displaystyle x=v_o.t+\frac{a.t^2}{2}\qquad\qquad [2][/tex]

Solving [1] for a:

[tex]\displaystyle a=\frac{v_f-v_o}{t}[/tex]

Substituting the given data vo=0, vf=6.6 m/s, t=6.5 s:

[tex]\displaystyle a=\frac{6.6-0}{6.5}[/tex]

[tex]a = 1.015\ m/s^2[/tex]

The distance is now calculated with [2]:

[tex]\displaystyle x=0*6.5+\frac{1.015*6.5^2}{2}[/tex]

x = 21.45 m

The distance the car traveled is 21.45 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico