Answer:
[tex]v = 0m/s[/tex]
Explanation:
Given
[tex]u = 5.40m/s[/tex] --- Initial velocity
Required
Determine the velocity at maximum altitude
When a ball or an object is thrown upward, it reaches a maximum height, then stops momentarily and then descends downwards
The sequence of the event is:
At the point where the object stops (i.e. the maximum altitude), the velocity is 0
Hence, the required velocity is:
[tex]v = 0m/s[/tex]