Answer:
The rate at which the angle between the telescope and the ground is increasing 3 min after lift-off is 7.48radians per hour.
Step-by-step explanation:
We are given that
A rocket travels vertically at a speed of 400 km/hr. the rocket is tracked through a telescope by an observer located 9 km from the launching pad
Let theta be the angle between the telescope and the ground and the h be the height of the rocket above the ground.
Then
tanθ = [tex]\frac{h}{9}[/tex]
Now we differentiate the trigonometric function with respect to time
[tex]\frac{dtan(theta)}{dt}[/tex] = [tex]\frac{d}{dt}[/tex]([tex]\frac{h}{9}[/tex])
[tex]sec^2(theta)\frac{d(theta)}{dt}[/tex] = [tex]\frac{1}{9}\frac{dh}{dt}[/tex]
[tex]\frac{d(theta)}{dt} = \frac{1}{9sec^2(theta)}\frac{dh}{dt}[/tex] ..................(1)
Now as we know that the rocket is travelling upwards with a speed of 400 km/hr so the distance it will cover in three minutes will be
400*[tex]\frac{3}{60} = 20km[/tex]
tan(theta) = [tex]\frac{20}{9}[/tex]
[tex]sec^2(theta) = 1 + tan^2(theta)\\ = 1 + (\frac{20}{9})^2[/tex]
= 1 + [tex]\frac{400}{81}[/tex]
= [tex]\frac{481}{81}[/tex]
upon substituting this value in the equation (1) we get
[tex]\frac{dtheta}{dt} = \frac{1}{9*\frac{481}{81} } *400[/tex]
= [tex]\frac{9*400}{481}[/tex]
= [tex]\frac{3600}{481}[/tex]
[tex]\frac{dtheta}{dt} = 7.484radians[/tex]/hour
Therefore the rate at which the angle between the telescope and the ground is increasing 3 min after lift-off is 7.48radians per hour.